neljapäev, 13. oktoober 2016

PÕHIMÕISTED


ROHTTAIMED- selle all mõistetakse kõiki aianduses kasutatavaid rohtseid taimi nt. lilled, köögiviljad, ravimtaimed, maitsetaimed.
LILLED- kõik iluaianduses kasutatavad leht- ja õisdekoratiivsed rohtsed taimed. Ilutaimed- taimed, mida kasutame esteetilise vajaduse rahuldamiseks. Tarbetaimed- kasutame eelkõige toidu saamiseks, omavad ka ilufunktsiooni.

Takson e. Mest: on taksonoomilisse üksusesse kuuluvate organismide kogum. Takson on taksonoomia põhimõiste ja organismide süstemaatika üksus. Põhiline üksus on liik, liigisisesed üksused on alamliik, teisend, vorm. Liigist kõrgemad üksused on perekond, sugukond, selts, klass ja hõimkond.

Perekond: on üksteisele sarnaste liikide kogum.











 

 

 

 

 
Liik: on taksonoomiline mõiste, mida bioloogias kasutatakse kindlal viisil omavahel sarnanevate organismide populatsiooni kohta. Liike võib jagada alamliikideks. Liigid, millel on ühised esivanemad, kuuluvad perekonda. Liik kuulub ühte perekonda korraga. N. Aconitum napellus. Esimene sõna on perekonnanimi- Aconitum, teine on liigi epiteet- napellus.

Sort: on kõige madalam süstemaatika ühik kultuurtaimedel. Sort saadakse inimese vahetul osalemisel. Ühel liigil võib olla erinevaid sorte, aga need erinevad erinevate tunnuste poolest. Nimi kirjutatakse suure algustähega ja nimi pannakse ülakomade vahele. Sordi nime ei tõlgita. N. Hemerogallis hybrida

Pildiotsingu Anthemis arvensis tulemus
Liik: valge karikakar ( Anthemis arvensis perekond: karikakar
  • sugukond: korvõielised
  • selts: astrilaadsed
  • klass: kaheidulehelised
  • hõimkond: katteseemnetaimed
  • riik: taimeriik
Alamliik: on takson, mis on liigist ühe võrra madalamal olev üksus. Alamliigist madalamad liigisisesed üksused on teisand ja vorm. Alamliigi taimed erinevad teiste selle liigi taimedest. Liigi nime ja alamliigile viitava nime vahele kirjutatakse lühend ssp või subsp. N. kompaktne nelk- Diantus barbatus subsp.compactus.
Sugukond: on bioloogilises taksonoomias lähedasi perekondi ühendav üksus. Lähedasi sugukondi ühendab selts. Eestikeeles kasutatakse taimede nimetuse lõpuna `-lised, nt. korvõielised, liblikõielised jne.

Vorm: on bioloogilises taksonoomias liigisisese taksoni kategooria. Vormi suurem üksus on teisend. Erineb põhiliigist mõne üksiku mittepäriliku tunnuse poolest. Ladinakeeles tähistatakse lühendiga f.nt. Campanula glomerafa f. alba - kerakelluka valgeõieline vorm.
Hübriid: Hübriid on loodusliku ristumise teel saadud uus liik. Looduses tekib hübriide suhteliselt harva. Sagedamini saab hübriide inimese käeläbi.

Teisend ehk varieteet: on vähemalt ühe vähemtähtsa päriliku tunnuse poolest liigist erinev taimerühm. Teisendit tähistatakse taime ladinakeelses nimes lühendiga var. Nt krookusliilia- Lilium bulbiferum var. Croceum.

UUTE TAIMEDEGA ASUSTAMINE:

Introduktsioon on mõiste bioloogias, mis tähendab võõrliigi toomist alale, kus teda varem ei olnud.
Aklimatisatsioon on protsess, kus taim kohaneb uue kliimaga ja elutingimustega.
Kultuuristamine on loodusliku taimeliigi kultuurtaimeks muutmine, aretamine.
Naturaliseerimine on võõrliikide kodunemine. Inimese kaasabil sissetulnud liikide sobitamine kohalikku keskkonda, kultuurliigi tungimine looduslikku taimestikku.
Metsistumine on eelkõige kultuurtaimede puhul tõenäolisem, kus kultuuris kasvav liigi isendid jäävad kasvama ja paljunevad ka hoolduse katkedes.

5 Käsku taimede eesti- ja ladinakeelsete nimede ning sordinimede kirjutamise kohta:


1. Eestikeelne liiginimi kirjutatakse tekstis püstkirjas ja läbiva väikse algustähega, ka juhul kui taime nimi sisaldab kohanime. Erandina kirjutatakse eestikeelse taimenime perekonna nimi suure algustähega, kui see tuleneb pärisnimest.
2. Taime ladinakeelne liiginimi on kahesõnaline.
3. Esimese sõna perekonnanimi (Anthemis), teine on liigi epiteet (arvensis).
4. Ladinakeelne liiginimi kirjutatakse tekstis kaldkirjas (kursiivis), perekonnanimi suure ja liigi epiteet väikese algustähega NT. Anthemis arvensis.
5. Käsikirjas tõmmatakse ladinakeelsele taimenimele laineline joon alla.

LISAÜLESANNE





Liiginimetus:  Vilt- Ristirohi Senecio cineraria

Hõimkond: kaheidulehelised -Magnoliopsida
Perekond:   Ristirohi Senecio
Sugukond:   Korvõielised Asteracea


TUNNUSED-
Perekonnas on mitu tuhat liiki.  Ta on levinud üle maailma.
Ristirohud on ühe või kaheaastased rohttaimed või püsikud  Mõned liigid on sukulendid, mõned on igihaljad poolpõõsad, põõsad või ronitaimed  Ida-Aafrika mägedes (ka Kilimanjarol) on isegi puukujulisi  liike.
Ainuüksi Kesk-Euroopas on 30 pärismaist liiki, näiteks harilik ristirohi (Senecio vulgaris) ja pihkane ristirohi , mis on levinud umbrohud .

Meil on ta nii ühe kui ka kaheaastane rohttaim. Kasvatatakse dekoratiivsuse eesmärgil ja rohkem üheaastase taimena. Aias esineb antud taim puhmana.


Kasutatud kirjandus:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aconitum_napellus
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthemis_arvensis
http://aianduskool.ee/rohttaimed/?p=769
https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_sinilill

 








Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar